Záverečná konferencia

Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským- Alapiskola
Hlavná 115, 930 11 Topoľníky

Záverečná  konferencia k projektu č. ACC03045 s názvom „Opatrenia na podporu výparu proti suchu a využití dažďovej vody na ZŠ v Topoľníkoch“

Dňa 22.04.2016 sa v priestoroch Základnej školy s vyučovacím jazykom maďarským konala konferencia  pri príležitosti ukončenia projektu  ACC03045 s názvom „Opatrenia na podporu výparu, proti suchu a využití dažďovej vody na ZŠ v Topoľníkoch.“
Riaditeľka školy Mgr. Zuzana Takácsová privítala hostí, p. Ing. Hríba z firmy VODALES s .r.o. Zvolen, p. starostu Bc. L. Bacsóa, poslancov obecného zastupiteľstva, zástupcov Zväzu maď. rodičov na Slovensku pri ZŠ s VJM Topoľníky, ďalej zamestnancov a žiakov školy.
Prítomných oboznámila s programom konferencie:

1. Privítanie
2. Všeobecná informácia o projekte SK02: Prispôsobenie sa zmene klímy- prevencia povodní
    a sucha.
3. Informácie o jednotlivých krokoch realizácie projektu
    Prezentácia adaptačných  opatrení
4. Diskusia k téme projektu
5. Poďakovanie a záver konferencie
6. Prechádzka na dvore
7. Občerstvenie- neformálne rozhovory

Koordinátor projektu, Mgr. Zuzana Takácsová, riaditeľka školy, privítala prítomných a informovala ich o aplikácii  projektu v podmienkach školy.
Projekt sa začal implementovať v šk. roku 2014/2015 úpravou učebných osnov v predmetoch prírodovedného zamerania. Žiaci v každom ročníku  získali vedomosti v oblasti dažďovej vody, jej využitia, zmeny klímy  ako sa prispôsobiť tejto zmene /po 3 vyuč. hodiny v šk. roku/.
   V rámci projektu sa navrhlo a realizovalo 6 adaptačných opatrení na zadržanie a využitie dažďovej vody:
- vybudoval sa  vodopád s  nízkou fontánou
- osadil sa  podzemný zásobník v  objeme 13 m3 - zachytená voda   zo striech školy sa používa
  na kvapkovú závlahu areálu školy
- osadili sa  nadzemné nádrže /5 ks/na dažďovú vodu, ktoré zachytávajú vodu z jednotlivých
   žľabov – takto zachytená voda sa používa na polievanie výsadieb  a popínavých  rastlín
- vybudovala sa  dažďová záhrada
- vytvorila sa  vegetačná  stena z popínavých rastlín za účelom zvýšenia výparu
- vysadilo sa 16 kusov javorov v školskom areáli.

Za účelom praktického vyučovania sa v areáli školy bola umiestnená meteorologická stanica a bol postavený skleník.
   Projekt bol financovaný z grantu EHP / 85%/ a štátneho rozpočtu /15%/a bol nastavený na 37 240 €.
   Do projektu bola zapojená celá škola,  Združenie maď. rodičov na Slovensku pri ZŠ s VJM Topoľníky a  Obec Topoľníky. Projekt budeme prezentovať aj naším družobným školám.

V diskusii p. Ing. Hríb zaželal žiakom, aby im adaptačné opatrenia slúžili a aby sa z nich dlho tešili.
Pán starosta obce oboznámil prítomných s realizáciou stavebných prác a poďakoval
projektovému tímu za zapojenie sa do významného projektu.

Po diskusii riaditeľka školy poďakovala:

• Úradu vlády SR za možnosť zapojiť sa do projektu
  • zriaďovateľovi  školy a rodičovskému združeniu za pomoc pri implementácii aktivít
  • pedagógom školy za implementáciu učebných osnov
  • firme Vodales s. r. o. Zvolen za technickú asistenciu
  • všetkým žiakom, ktorí sa priamo zúčastňovali aktivít projektu
  • projektovému tímu za prácu.

Koordinátorka projektu poďakovala prítomným za účasť na záverečnej konferencii  a pozvala ich na prechádzku do školského areálu a na občerstvenie do reštaurácie.